اخبار

لزوم نقش آفرینی سمن‌ها برای حل مشکل ازدواج

لزوم نقش آفرینی سمن‌ها برای حل مشکل ازدواج
قائم مقام وزیر کشور با اعلام اینکه حمایت از سمن‌ها وظیفه دولت است، گفت: سمن‌ها باید برای حل مشکلات حوزه ازدواج ورود پیدا کنند.

قائم مقام وزیر کشور با اعلام اینکه حمایت از سمن‌ها وظیفه دولت است، گفت: شبکه فعالین حوزه ازدواج با عنوان «شفا» در ۱۲ و ۱۳ استان راه‌اندازی شده و توقع بر این است که این شبکه در سراسر کشور شکل گیرد.
به گزارش باشگاه سمن، «علیرضا افشار» در اولین نشست هم‌اندیشی سمن‌های حوزه ازدواج و خانواده سراسر کشور ضمن تبریک دهه مبارک فجر، افزود: شبکه فعالین حوزه ازدواج مشتمل بر مؤسسات، سمن‌ها و افراد حوزه ازدواج به عنوان یک شبکه ارتباطی راه‌اندازی شده و توقع بر این است که وزارت ورزش و جوانان این شبکه را در سراسر کشور ایجاد کند.
وی با بیان اینکه مقدمات دوران تربیتی و آموزشی مهارت‌های زندگی به عنوان آموزش آداب و آیین زندگی متعالی باید فراهم شود، گفت: متأسفانه ما در این زمینه دچار عقب‌ماندگی هستیم و بیشترین آسیب‌ را در حوزه آسیب‌های اجتماعی در موضوع آموزش مهارت‌های زندگی داریم.
رییس مرکز امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور اضافه کرد: باید مقولات مثبت را به صورت عرف در جامعه تبدیل کنیم و در بحث آموزش مهارت‌های زندگی به خصوص ازدواج به صورت جدی وارد شویم و نه تنها این مباحث را در زمان ازدواج، بلکه باید از ابتدا نهادینه سازیم.
وی مهم‌ترین وظیفه وزارت ورزش و جوانان را طرح مطالبات خود از دستگاه‌ها در مباحث مربوط به ازدواج دانست و عنوان کرد: این وزارتخانه باید به صورت جدی در این امر ورود پیدا کند و علاوه بر آن آموزه‌های دینی و حوزوی را که به صورت بسیار گسترده در جامعه وجود دارد، مد نظر قرار دهد.
افشار مشارکت‌های مردمی در حوزه ازدواجرا امری بسیار مهم تلقی کرد و گفت: سمن‌ها بخشی از این موضوع هستند که باید برای حل مشکلات حوزه ازدواج ورود پیدا کنند تا بسیاری از مسائل مربوط به آن حل شود.

وی با اشاره به کمیته سامان ازدواج به عنوان یک حرکت دولتی قانون‌گذاری شده که به صورت فعال یا نیمه فعال درآمده است، اظهار کرد: استانداران، روسای شورای اسلامی شهر و وزارت ورزش و جوانان به صورت سه جانبه مسوولیت کمیته سامان ازدواج را بر عهده دارند و باید هر امکان دولتی که برای ازدواج جوانان وجود دارد، فراهم سازند.

قائم مقام وزیر کشور همچنین به حوزه فضای مجازی اشاره کرد و این حوزه را مفری برای کارهای غیر قانونی دانست و تصریح کرد: باید دستگاه‌های مسوول کمک کنند تا این فضا ساماندهی شود، همان طور که وزارت ورزش و جوانان برای ساماندهی سایت‌های همسریابی ورود پیدا کرده‌اند.

رییس مرکز امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور از مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده به عنوان دو ظرفیت مهم در بخش خصوصی یاد کرد و گفت: این دفاتر می‌توانند به ظرفیت‌های دولتی کمک کنند تا در زمینه ازدواج از ظرفیت‌های موجود استفاده شود و روند تکاملی آن طی گردد و تجربه نشان داده است حرکت مردمی زمانی اثربخش است که با حمایت دولتی همراه باشد.

 

۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۱۹:۰۸
http://www.samanclub.com |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید